Sageli viidatakse paljudele usaldusväärsetele uuringutele, mis kinnitavad, et kohv on täis antioksüdante ja polüfenoole. Neid samu antioksüdante ja polüfenoole leidub ka paljudes puu- ja juurviljades. Lisaks on mitmesuguseid uuringuid, mis näitavad kohvi rolli vähi, diabeedi, depressiooni, maksatsirroosi, sapikivide jms ennetamisel.

Lisaks teaduslikele tõenditele on hommikuses rutiinis ka vaieldamatu heaolutunne – peatus lemmikkohvikus, kohvi lõhn, sumin ning energialaeng ja vaimne selgus, mis kaasnevad hea tassi kohviga.

Igaüks reageerib kohvile erinevalt

Kas kohv on kõigile halb? Mitte päris. Igaühel meist võib olla kohvile erinev reaktsioon. Mõned inimesed muutuvad närviliseks ja ärevaks, samas kui teised tunnevad end tundide kaupa ülendatuna. Paljud kohvijoojad teatavad, et nad tunnevad end esimese kahe tunni jooksul hästi (peamiselt dopamiini suurenemise tõttu), kuid lõpuks hakkavad nende energiatase ja vaimne erksus kiiresti langema.

See olin kindlasti mina – tundsin end paar tundi hästi ja vajusin siis kurnatusse. Kõige hullemad sümptomid, mille avastasin, olid see, et kohv ajas mind tunnike pärast selle joomist väga tusaseks ja tujukaks. Minu PMS läks hullemaks ja kindlasti oli östrogeeni-progesterooni tasakaal väljas – sellest lähemalt natuke hiljem.

Kohv metaboliseerub maksa detoksifitseerimise raja I faasis ja mõnel inimesel on seda raskem lagundada – nid kutsutakse “aeglasteks metaboliseerijateks”. See võib ilmneda koheselt värinate ja ärevusena või hilinenud kujul kehva une ja seedeprobleemidega.

Mis on kohvis nii murettekitavat?

Kui sul on probleeme kilpnäärmega, Hashimoto tõbi, neerupealiste väsimus, unetus, ärevus, kuumahood või hormoonidega seotud probleemid, on oluline olla teadlik kohvi võimalikest negatiivsetest mõjudest ja teha informeeritud otsus selle tarbimise kohta.

Kohvi tervisemõjud

  • Suurendab veresuhkru taset: Haaanngrryyy tunne peal? Uuringud näitavad, et kofeiin suurendab veresuhkru taset. See on eriti ohtlik hüpoglükeemiaga inimestele, kes tunnevad end tühja kõhuga närvilisena, värisevana, tujutuna ja keskendumisvõimetuna. Veresuhkru kõikumine põhjustab kortisooli tõusu, mis kurnab neerupealiseid ja dereguleerib immuunsüsteemi. Kortisooli tõusud on samuti väga põletikku tekitavad protsessid.
  • Tekitab suhkru- ja süsivesikute isu: Kohvi ja saiake anyone? Kui veresuhkru tase langeb, on vaja kiiret abi selle taastamiseks, mis viib sageli süsivesikute ja suhkru liigse tarbimiseni.
  • Aitab kaasa happelise refluksi tekkele ja kahjustab soolestiku limaskesta: A.k.A. kõht lahti peale kohvi joomist? Kohv stimuleerib gastriini, mis omakorda stimuleerib maos soolhappe sekretsiooni, aga ka silelihaste kokkutõmbeid ning pepsiini ja sisemise faktori vabanemist. See aga kiirendab soolestiku läbimise aega ja võib põhjustada seedekahjustusi.
  • Kurnab neerupealised: Kohv stimuleerib neerupealisi vabastama rohkem kortisooli, põhjustades ajutist energiapuhangut, kuid pikemas perspektiivis see hoopis väsitab neerupealiseid. See on nagu väsinud hobusele piitsa andmine.
  • Süvendab PMS-i ja rindades olevaid tükke: Kohv aitab kaasa östrogeeni domineerimisele, mis võib põhjustada PMS-i, tükke rindades, tugevaid menstruatsioone, tselluliiti ja isegi rinnavähki.
  • Gluteeni ristreaktiivne toit: Gluteenitundlikud inimesed võivad kogeda ristreaktsiooni kohviga, mis võib süvendada nende sümptomeid. Umbes 50% gluteenitundlikest inimestest kogevad ristreaktsiooni ka teiste toiduainetega, sealhulgas piimatoodetes, maisis, kohvis ja peaaegu kõigis teraviljades sisalduva kaseiiniga, kuna nende valgu struktuur on sarnane.
  • Mõjutab T4 muundumist T3 hormoonideks: Kohv mõjutab levotüroksiini imendumist, mistõttu kilpnäärmehaiged peaksid võtma oma ravimid vähemalt tund enne kohvi joomist. Kaudne, kuid oluline punkt on see, et kohv aitab kaasa östrogeeni domineerimisele, nagu eespool viidatud, ja östrogeeni domineerimine pärsib T4 konversiooni T3-ks.
  • Võib põhjustada raseduse katkemist: Uuringud näitavad, et raseduse ajal kohvi joomine võib suurendada raseduse katkemise riski. (uuringute lingid leiad artikli lõpust)
  • On väga põletikuline: Kofeiin aitab kaasa oksüdatiivse stressi ja põletiku tekkele organismis, mis võib põhjustada kroonilisi haigusi.
  • Võib põhjustada osteoporoosi: Kohv muudab keha happelisemaks, soodustades osteoporoosi teket. Seda on eriti hea teada menopausis olevatel nasitel, kuna keha enam östrogeeni, mis toetab luude tihedust ja nõtkust, enam ei tooda.
  • Võib põhjustada unetust ja kehva und: Kofeiin võib häirida und, eriti kui seda tarbitakse hilisel pärastlõunal või õhtul.

Kuidas on lood kofeiinivaba kohviga?

See on vaidlusalune valdkond, kuid paljud tervishoiutöötajad ei soovita seda kahel põhjusel. Esiteks kasutavad paljud tootjad kohviubadest kofeiini eemaldamiseks keemilist protsessi, mis jätab kohvi vähem kofeiiniga, kuid rohkem kemikaalidega. Teiseks on just kohvis sisalduval kofeiinil tervisele kasulikud omadused, millest ilma jääd, kui valid kofeiinivaba kohvi. Maitse on, kuid kasutegur puudub.

Ehk siis – mida saab teha?

Saad teada, kuidas tunned end ilma kohvita alles siis, kui oled selle 3–5 päeva jooksul maha jätnud. Esimesed kaks päeva võivad olla rasked, kuid see annab olulist teavet sinu enda keha reaktsioonide kohta kohvi osas. Paljud naised, kes on kohvist ja kofeiinist (ka matcha, must tee jms) loobunud, teatavad, et nad magavad paremini, neil on vähem kuumahooge, vähem depressiooni ja ärevust.

Asendusvalikutest saab järk – järguliseks loobumiseks (et enda sümptomeid mitte hullemaks teha), asendada kohvi kas Matcha, musta tee (aga need on siiski kõrge kofeiini sisaldusega) või taimse teega. Miks mitte kasutada kohvi asemel hoopis kurkumi lattet, mis on väga hea põletikuvastase omadusega ja aitab kaasa hormoonide tasakaalule, mitte ei riku seda.

Kas võõrutada päevapealt või järk-järgult?

Et otsustada, kuidas kofeiinist loobuda, pead olema enda vastu täiesti aus ja määrama kindlaks, mis tüüpi inimene oled.

Kas oled varem halbadest harjumustest loobunud neist võõrutades? Kui kiirelt tekivad sõltuvused ja kas oled võimeline neist vabanema?

Või oled see, kes võõrutab end 2 päevaks ja leiab siis vabandusi, et selle juurde tagasi pöörduda?

Päevapealt võõrutamise kõrvaltoimed ei ole ilusad, eriti kui pead ka muude elu toimetuste eest hoolitsema.

Siin on nimekiri asjadest, mida olen ise teinud ja mis on ka teisi aidanud:

Meresool – alusta päeva 1/4 tl meresoolaga klaasitäies vees (lisa soovi korral ka õunaäädikat) – see aitab neerupealisi ja peavalud pole nii hullud. Esimesed päevad tasub tavaliselt arvestada peavaludega.

Türosiin – 1000 mg türosiini x2 (enne hommikusööki ja lõunasööki), mis on dopamiini eelkäija. Kofeiin annab meile dopamiini, nii et sellest loobumine võib põhjustada meeleolu- ja motivatsiooniprobleeme.

Eeterlikud õlid – tuima peavalu korral hõõru oimukohtadele tilga piparmündi- ja lavendliõli, see vähendab seda 80%. (Vaata, et piparmünt silmadesse ei satuks).

Naatrium – pressitud mahlaks hunnik sellerit (kurgi, ingveri ja õunaga), mis nagu meresoolgi on naatriumi allikas –see aitab neerupealiste taastumisele kaasa. Joo 2 tassi päevas.

Magneesium – suurenda magneesiumikogust 800 mg-ni päevas.

B-vitamiinB-vitamiini kompleksi võtmine aitab kaasa energiataseme hoidmisele ja vaimsele funktsioonile.

Piisav uni – Maga öösiti võimalikult segamatult ning tee ka päeva jooksul uinakuid kui vaja!

Lõvilakk-korallnarmik – esimeste päevade suurim probleem on tavaliselt “vatine” tunne ja ajutöö vähenemine. Võib tunduda, et aju on hädas neuroloogiliste ühenduste loomisega. Lion’s Mane on ravimseen, mis aitab erksust ja keskendumist tõsta.

Korditseps – neil ravimseentel on uskumatu võime tõsta energiataset. Kofeiinist loobumine tekitab ajutise energialanguse, see on suurepärane viis selle leevendamiseks.

Vesi – ilmselge. Joo iga päev vähemalt 2 liitrit filtreeritud, puhast vett.

Ole valmis selleks, et sul on halb tuju, näed veidraid unenägusid ja magad mõnda aega halvasti. Mõned inimesed kogevad isegi oksendamist (see on siiski haruldane).

Allikad:

Kofeiini mõju glükoositaluvusele: platseebokontrolliga uuring. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9846599

Kohv ja seedetrakti funktsioon: faktid ja väljamõeldis. Ülevaade. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10499460

Kohvi ja östrogeeni domineerimine. http://www.drlam.com/articles/estrogen_dominance.asp

Ema kofeiini tarbimine raseduse ajal ja raseduse katkemise oht: tulevane kohortuuring. http://www.ajog.org/article/S0002-9378(07)02025-X/abstract

Teaflaviiniga rikastatud musta tee ekstrakti mõju lihaste valulikkusele, oksüdatiivsele stressile, põletikule ja endokriinsetele reaktsioonidele ägedale anaeroobsele intervalltreeningule: randomiseeritud topeltpime ristuuring. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=arent+s.m+black+tea

Toitumismustrid ja luu mineraalne tihedus Brasiilia postmenopausis osteoporoosiga naistel: ristlõike uuring. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25804275

Kofeiini mõju unele 0, 3 või 6 tundi enne magamaminekut. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24235903