Kas oled kunagi mõelnud, miks teatud elufaasides tuleb menstruatsioon noorel kuul ja muul ajal tuleb menstruatsioon täiskuu ajal?
Kõigepealt, miks kuu mõjutab menstruaaltsüklit?
Inimestena arenesime järgima igapäevast tsüklit, mis koosneb suuremast valgusega kokkupuutest ja pimeduse perioodidest minimaalse valgusega. Seda saab nimetada ka ööpäevaseks ehk tsirkadiaanrütmiks, mida järgivad mitte ainult inimesed, vaid ka loomad, taimed ja isegi bakterid. Muu hulgas mõjutab kuu meid oma öise valguse/pimedusega ning seda peetakse üheks olulisemaks tsüklite mõjutajaks. Mitte ainult hormonaalses mõttes läbi selle kuidas keha reageerib valgusele, vaid kuu mõjutab üldisemalt tõuse-mõõnasid, taimede kasvamist (halloo pärimusjutud sellest, kuidas metsa tasub seeni korjama minna peale kuu loomist) ning isegi kasvu ja kahanemise tsükleid mirkoobide maailmas.
Valgus on üks võimsamaid aju stimulante, mis annab aju sisesekretsiooninäärmetele hüpotalamusele ja käbinäärmele märku, et on aeg ärkvel olla.
Inimliigi arenedes ja tööstusrevulotsiooni tekkimisel sai meie igapäevaseks kaaslaseks kõigepealt elekter ning tänapäeval ei puudu meie eludest tehnika. Kuid ometi pole me inimestena elektri või elektroonikaseadmetega piisavalt kaua elanud, et meie aju erinevatel valgustel vahet teha suudaks, nii et olgu selleks kuu loomulik valgus või telefoni kunstvalgus, antakse läbi valguse ajule märku ärkvel püsida. Kui see juhtub, võib meie 24-tunnine une- ja ärkveloleku rütm häiruda.
Naistena on meil peale tsirkadiaanrütmi toimumas kehas ka igakuine menstruaaltsükkel. See koosneb neljast erinevast faasist (menstruatsioon, follikulaarne, ovulatoorne ja premenstruaalne faas), igas faasis kogeme ainulaadseid hormonaalseid, füüsilisi ja energeetilisi muutuseid.
Kui valgus muudab meie ööpäevarütmi (olgu see siis meie telefonist või tugevast kuuvalgusest), mõjutab see meie menstruaaltsüklit.
Lisaks on teostatud üle maailma erinevaid uurimustöid, mis üritavad leida seoseid naiste kuutsükli ja taevas oleva kuu vahel. Tänaseks on juba selle kohta olemas teaduslikke tõendeid. Kui soovid selle uurimustöö kohta rohkem lugeda, siis klikka lingile.
Siinkohal oleks tervislik soovitus kõigile piirata kunstliku valguse allikaid vähemalt 2 tundi enne magamaminekut või pärast päikeseloojangut, et aju mõjutaks ainult kuu loomulik rütm. Nii saad täpsemalt hakata jälgima enda keha loomulikku rütmi ja häälestuda täpsemalt oma keha sõnumitele.
Mida aga tähendab kui tsükkel algab kuu loomise või hoopis täiskuu ajal? Sellel võib olla hoopis sügavamaid sõnumeid selle osas, kus ise parasjagu enda eluetapis asetsed.
Valge tsükkel – kui menstruatsioon on noore kuu ajal
Noorkuu ajal toimuv menstruatsioon tähendab, et tõenäoliselt toimub ovulatsioon täiskuu ajal. Sellest ka nimetus Valge tsükkel.
Kui kuu on taeva kõige tumedamas punktis, oled ka ise enda sisemise talve pimeduses, kui läbid sellel ajal oma menstruatsioonifaasi.
Kui kuu on kõige heledam, oled helendav, mahlane ja viljakas, kuna sul võib olla ovulatsioon (pane tähele, et mitte kõigil naistel ei toimu ovulatsoon 14. päeval, seega ära kasuta kuud oma tsükli jälgimise meetodina rasestumisvastaseks vahendiks).
See, kes liigub selles rütmis, on sügavalt kooskõlas maa rütmiga (enamik taimi järgib seda sama viljakustsüklit) ja võib-olla on see isegi märguanne, et keha on valmis lapse eostamiseks.
See kuutsükli faas jagab meiega tarkust keskenduda oma siseringile, enda, meie perede, meie eluruumide ja lähedaste kogukondade heaolule.
Tume tsükkel – kui menstruatsioon on täiskuu ajal
Menstruatsioon täiskuu ajal tähendab, et oled noorkuu ajal viljakas.
Kui kuu on taevas oma täispunktis, otsid oma sisemises talves (menstruatsioonis) enda pimeduse sügavusi. Kui kuu on taeva kõige tumedamas punktis, kiirgad n.ö. valgust maailma, kus sina ja teised olete, et paremini „näha“.
Naine, kes sellises rütmis elab, tantsib julgelt oma sisemise südametrummi rütmis, järgides pigem seestpoolt tulevaid impulsse ja sõnumeid kui välismaailma poolt tulevaid juhiseid.
Need naised on keskendunud kollektiivse alateadvuse ümberkujundamisele ja maailma teenimisele, särades oma valgust pimedal ajal teistele.
Hoides valgust pimedas öös, keskenduvad need, kellel on sel tsüklil menstruatsioon, oma praegused jõupingutused evolutsioonile, revolutsioonile ja laienemisele.
Just see kehtib ka hetkel minu enda kohta. Olen pühendunud Emakajuttude arendamisele ja naiste teadvuse tõstmisele tsükli- ja hormonaaltervise teemadel.
Täiskuu tsükkel on väga viljakas ja mõnikord ka kurnav aeg. Peamiselt seetõttu, et peale enda igapäevase töö tegemise, olen just n.ö. tumeda kuu tsüklis olles ka sügavamalt kaevunud enda sisemiste piirangute ja blokkide lahustamisele.
Päevad täiskuu ajal paneb mind rohkem ärkvel püsima, enda sees toimuvat teadvustama ja omaenda pimedusega kohal olema.
See tsükkel suunab mind tegema tööd, et paljastada minu enda alateadvuse kullatükid ja teisalt ka kõik piiravad uskumused iseenda, maailma ja teiste kohta, kes selles elavad.
Kuigi see on sügavalt võimas, ei ole see alati lõbus ja pakub mulle jätkuvalt õppetunde, mida läbi töötada.
Kokkuvõttes tasub teada, et ükskõik, kas veritsed täiskuu või noorkuu ajal (ja või võib-olla kuskil vahepeal), tasub meeles pidada, et pole olemas õiget või valet aega. Tähista selle asemel sõnumeid, mida keha saadab ja seost emaka ning kuurütmide vahel ning vaata, mis on üles kerkimas ning seda tähelepaneliku austusega keha sisemisele tarkusele.