Paljud naised on kogenud valu ja frustratsiooni, mis kaasneb sellega, et nende kaebuseid ja sümptomeid kas ignoreeritakse või pisendatakse. See kipub juhtuma nende naistega, kes kannatavad hormonaalse tasakaalutuse, täpsemini östrogeeni dominantsuse käes. Isegi kui arstid pakuvad ravi (selleni jõudmine võib mõnikord võtta aastaid aega), on see tüüpiliselt hormoonravi, beebipillid, operatsioon või muu sarnane sekkumine.  Siin postituses on välja toodud peamised östrogeeni dominantsuse sümptomid ja põhjused, et saaksid olla informeeritum ning ise enda tervise eest hoolitseda.

Östrogeeni dominantsus on paljudel naistel (seda võivad kogeda kuni 70% naistest ühel või teisel ajahetkel enda elus) ning mõnikord avaldub see nii, et seda isegi ei oska tähele panna või teada, et probleem võiks olla just hormoonide tasakaalutuses.  

Tavalised östrogeeni dominantsuse sümptomid on:

  • Õrnad, tükkidega või fibrotsüstilised rinnad (tuleta meelde, kuidas käib rindade kontrollimine)
  • Östrogeenitundlikud vähid nagu rinnavähk, munasarjade vähk, emakavähk või -kasvajad
  • Fibroidid, müoomid
  • Emakapolüübid
  • Endometrioos
  • PMS (premenstruaalne sündroom)
  • Rasked ja vererohked menstruatsioonid
  • Ebaregulaarsed menstruatsioonid
  • Kilpnäärme noodulid või hüpotüreoos
  • Tselluliit ja rasvkude istmikul ning reitel
  • Veepeetus, seda eriti c.a. nädal enne menstruatsiooni
  • Kaalutõus, rasvumine just istmikul ja puusadel
  • Viljatusprobleemid
  • Ovulatsiooni puudumine

Tasub teada,et isegi kui oled menopausis või sellele eelneval ajal, võib Sul olla östrogeeni dominantsus. Kuigi Sinu östrogeeni tase võib langeda, on östrogeeni dominantsuse tekitajaks hoopis viis, kuidas olemasolevat östrogeeni kehas lõhustatakse ja östrogeeni-progesterooni vahekorra tasakaalutus.

See on ka üheks põhjuseks, miks paljudel pre-ja menopausis olevatel naistel tekib östrogeenitundlik rinnavähk. Need on östrogeeni metaboliidid, mis seda põhjustavad, mitte liigne östrogeeni kogus.  

Mis on  Östrogeeni dominantsus?  

Peamiselt võib see tekkida kahel põhjusel:

Number 1: Sul ei ole piisavalt progesterooni, mis vastanduks östrodiadoolile (see on aktiivsem östrogeen, mida seostatakse patogeensete rakkude vohamisega). See võib olla seotud selliste haigustega nagu fibroidid, vähid, kasvajad, endometrioos.  

Number 2: Viis, kuidas Sinu keha lõhustab östrogeeni erinevateks östrogeeni metaboliitideks, ei ole tegelikult Sulle sobilik. Need on nii-öelda „rämps“ östrogeenid. Keha võib toota liiga palju antagoonseid või teise sõnaga „rämps“ östrogeeni metaboliite, mis põhjustavad tasakaalutust ning seda peamiselt maksa töö halvenemise tõttu, ebasobiva toitumise, toitainete puudujäägi, soolestikuprobleemide, kroonilise kõhukinnisuse ja isegi tavakosmeetika toodete kasutamise tõttu (mõtle milliseid puhastusvahendeid, pesupulbreid, lõhnaaineid, kreeme-seerumeid-šampoone kasutad? On need looduslikud või sünteetiline keemia?).

 

Kuidas vähendada ja hallata östrogeeni dominantsust?

Kõige parim viis selleks on kombineerida tsirkaadrütmi korrastamist (uni ja melatoniini tootmine on oluline), toitumist, taimi ja vajadusel toidulisandeid. Mõistlik on vaadata üle enda elustiil ja seda ka vajadusel muuta ning pühendumist, et muudatusi efektiivselt ellu viia. Mõtle sellest nii, et toitumine ja taimed on baasiks, ning toidulisandid võimendavad ja kiirendavad hormonaalse tasakaalu saavutamist.  Oluline koht on ka liikumisel ning stressi maandusel.

Stressiga on muidugi meie tänapäeva maailmas see lugu, et me tihti ei suuda ise märgatagi, et oleme tegelikult juba pikemat aega olnud pinge all, sest pidevalt on kiire ja ümberringi toimub palju. Nii kipub keha eest hoolitsemine tahaplaanile jääma. Ühiskonnana oleme rohkem „mentaalsed“, mitte enam „kehalised“ inimesed ja istume ehk liigagi palju hoopis siseruumides arvutite taga.

Sõltuvalt östrogeeni dominantsuse määrast saad vaadata millest alustada. Kas piisab ehk väikestest elustiilimuudatustest, paremast stressi haldamisest ja rohkem liigutamisest, või tuleb juurde lisada põhjalik toitumise muutmine, taimed ning toidulisandid?

Kuigi toit on oluline alustala hormonaalsele tervisele, siis millal oleks hea juurde võtta ka toidulisandeid? See sõltub täielikult sellest, kus hetkel ise asud. Kui suur on hormonaalne tasakaalustus ja millised faktorid seda mõjutavad.

Toitumine

Kui oled kõrge östrogeeni dominantsuse sümptomitega, siis tasub alustada peale toitumise muutmise ka taimedest ja toidulisanditest. Nii saad kiiremini sümptomeid leevendada. Peale seda on hea jätkata tsüklipõhise, östrogeeni tasakaalustava elustiiliga. See tähendab, et toitumine peaks olema „puhas“. Põletiku tekitavate ainete vaba, gluteenivaba, piimatoodete vaba, madala suhkrusisaldusega, 70% taimne, ilma kohvita ja minimaalse alkoholiga.

Menüüsse tasub lisada ristõielisi toite nagu lillkapsas, brokkoli, kale, brüsseli kapsad. Igasugused juurviljad ja köögiviljad tulevad kasuks ning rohelised värsked taimed nagu spinat, petersell, naat, nõges, nurmenukk, karulauk, võilill toetavad seedimist ning üleliigse östrogeeni väljutamist. Ka toetavad need keha vajalike mikroelementide ja vitamiinidega.

Maksa tööle on väga kasulik lisada menüüsse brokkoli võrseid, mida on lihtne ise kodus kasvatada. Salatitesse saad lisada Maarjaohaka õli.

Seedimist toetavad chia-seemned, linaseemned, kiudained ja värske hapendatud toit (mõtle värske hapukapsas, kimchi, hapendatud kurgid jne.).

Välja tasub jätta igasugused töödeldud õlid (päevalilleõli, rapsiõli, margariinid jne.). Õlide ja rasvainete puhul on oluline teada, et neid ON mõistlik osta maheversioone, kuna nendes on vähem pestitsiidide ja herbitsiidide jääke, mis kipuvad kogunema just rasvaine sisse. Või puhul on see kindlasti üks oluline nüanss, kuna peale üldiste toksiinide, leidub rasvas ka loomadele sisse söödetud kasvuhormoone ja ravimite jääke. 

Need on mõned soovitused kuidas enda toitumist üle vaadata ja korrigeerida kuid siin kirjutatu ei ole kindlasti tervikplaan.

Taimed

Taimedest toetavad Sind eelnevalt mainitud Maarjaohaka õli, Võilill, Mungapipra ekstrakt (kõik naised seda kahjuks võtta ei saa, sest see ei pruugi kõigile sobida) ja sõltuvalt olukorrast veel mõningad taimed nagu Ashwagandha, Maca juur, Reishi, Roosilõhnaline kuldjuur, Pojengijuure ekstrakt, Naistepuna, Kortsleht jne. Kindlasti tasub taimede puhul veenduda, et nad sobiksid ka omavahelises kombinatsioonis ja ei segaks teisi funktsioone. Selleks konsulteeri enne oma eriala asjatundjaga.

 

Toidulisandid

Peamised toidulisandid, mida võtta:

DIM

On Sulle ideaalne, kui:

  • Tead, et Sinu 2:16 hüdroksüöstrooni (saab määrata veretestiga) tasakaal on paigast.
  • Sul on kõrge testosterooni tase ja see konventeerub ümber östrogeeniks.  
  • Vajad maksale nr.1 faasi puhastuse tuge.  

Sulforafaan

Sulforafaan on ühend, mida sisaldavad brokkolivõrsed.  See on väga hea maksa II puhastusfaasi toetaja, mis toetab sulfatsioonirada. Sulforafaani on seostatud ka vähivastase omadusega just östrogeenitundliku vähi puhul.   

Kaltsium D-glükaraat

Kaltsium D-glükaraat aitab eemaldada üleliigset östrogeeni ja teisi toksiine ning kaitseb keha nende uuesti imendumise eest. See toetab maksa puhastuse II faasi, glükuronidatsiooniraja  puhastumist. Tegemist ei ole sama kaltsiumiga, mida võtta luude tugevdamiseks.

Kindlasti tasub üle kontrollida ka oma D-vitamiini, raua ja B-grupi vitamiinide tase. Kuna need kipuvad tõenäoliselt olema madalad. Ka tsink ja magneesium  on olulised hea hormonaalse tasakaalu säilitamisel.

Kui soovid täpsemalt teada mis Sinu kehas toimub ja milline lähenemine oleks Sinu jaoks optimaalsem, siis tule nõustamisele. Kirjuta julgelt e-mailile info@emakajutud.ee, pane kirja ka oma peamine murekoht ja mis piirkonnas oled.