Toit võib olla ka üks viise, kuidas oleme harjunud enda emotsioonidega tegelema. Näiteks kui vajame lohutust või soovime teatud emotsioone alla suruda,  neid kontrollida, pöördume tihti söögi poole. Ka söömishood peale rangemaid piiranguid ja dieete on normaalne füsioloogiline reaktsioon, mille kaudu keha tagab, et tal oleks olemas kõik vajalikud „ehituskivid“ teatud ainete tootmiseks. Sellised söömishood ja isutamised ei ole märk ebaõnnestumisest või tahtejõu puudumisest ning selle pärast ei maksa ennast karistada. Ole enda vastu lahke ja uudishimulik selle osas, mis peitub tegelikult isude taga.

Kas teadsid, et ajukeemia ja heaolukemikaalid võivad olla üheks põhjuseks miks tekivad suuremad isude kõikumised tsükli erinevates faasides. Nii mõnigi naine tunneb just sügise faasis (luteaalfaas) suurenenud isusid teatud toiduainete järgi. Nimelt vajab keha teatud aminohappeid (nagu trüptofaan) valgurikastest toitudest ja ka teatud vitamiine -mineraalaineid, et vajalikke heaolukemikaale kehas toota. Tihti viitavad just isud muu hulgas kehas olevale toitainete puudusele. Uurime seda natuke rohkem.

Serotoniin

Serotoniin, meie aju sisemine heaolukemikaal, langeb luteaalfaasis. Serotoniin on neurotransmitter, mis aitab närvirakkudel omavahel suhelda. Kuni 95% serotoniinist toodetakse meie seedetraktis, mis omakorda reguleerib soolestiku tööd ja seedehormoonide kaudu ka isu. Seetõttu tasub luteaalfaasis eelistada toite, mis ei oleks üksnes valgurikkad, vaid sisaldaksid lisaks valkudele ja aminohapetele ka võimalikult palju antioksüdante. Vali sellisel juhul rohkem serotoniini sisaldavaid kasulikke toite nagu Boke-kausid, soojendavaid ja toitvaid, köögiviljarikkaid hautiseid ja suppe. Eelista kala, puu- ja köögiviljasid, pähkleid ja seemneid, kuigi isud võivad olla rohkem süsivesikute poole. Nimelt on suurenenud soov süsivesikute järgi üks signaalidest, mis võib näidata, et serotoniinitase kehas on madal. ​​​​​​​​

Rasvhapped

Isu kõrgema rasvasisaldusega toitude järele võib olla tingitud keha rasvhapete vajadusest. Omega-3-l on põletikuvastased omadused ja need võivad aidata tasakaalustada prostaglandiinide (põletikuliste ühendite, mis vabanevad vahetult enne menstruatsiooni) toimet emaka limaskestale. Nimelt aitavad just prostaglandiinid vabastada emaka limaskesta menstruatsiooni ajal kuid kui need on tasakaalust väljas, võib tekkida suurem põletikuline reaktsioon ning tulemuseks on valulikumad päevad. Näiteks võid Luteaalfaasis juurde hakata võtma Wise Owl Health kalaõli kapsleid.
​​​​​​​​

Insuliin ja veresuhkru tasakaal

Ka insuliinitundlikkus võib luteaalfaasis väheneda, mis tähendab, et veresuhkru tasakaalus hoidmiseks selles faasis on eriti oluline lisada toidukordadele ja suupistetele valke ja tervislikke rasvu ning jälgida, et ei tekiks veresuhkru kõikumisi. Kõikumisi saab tasakaalustada tervislike vahepaladega põhitoidukordade vahel. Jälgi ka, et saaksid toidust kätte piisavalt valku ja kasulikke rasvhappeid, mis aitavad omakorda stabiliseerida veresuhkrut.
​​​​​​​​

Stress

​​​​​
Elust „läbi surumine“, sundimine ja ületöötamine jõuavad lõpuks meile järele ja kui see juhtub, põhjustab see sageli hormonaalset tasakaalustamatust. Krooniline stress kehas ei ole isoleeritud seisund – see mõjutab kõiki elutähtsaid süsteeme, tõstes südamelööke ja vererõhku, pärssides korralikku seedimist ja jääkainete väljutamist, tõstes happelisust ja põletikku, pärssides seeläbi immuunfunktsiooni.

Stressihormoonidel (adrenaliin ja kortisool) ja suguhormoonidel (östrogeen ja progesteroon) on omavahel huvitav suhe. Nii kortisool, östrogeen kui ka progesteroon on valmistatud samast baashormoonist, pregnenoloonist, mida mõnikord nimetatakse “kõikide hormoonide emaks”. Kui stressitase muutub krooniliseks, muudab keha hormooni pregnenolooni progesterooni asemel kortisooliks. Seda nimetatakse klassikaliselt “progesterooni varguseks” ja see võib oluliselt mõjutada rasestumise tõenäosust või katkemise ohtu.

Stress on ka tihedalt seotud veresuhkru tasakaaluga. Stressihormoon kortisool põhjustab muu hulgas ka protsessi, mida nimetatakse glükoneogeneesiks (uue glükoosi valmistamine), varustades keha glükoosiga (energiaga), et sõna otseses mõttes „joosta või võidelda“. See omakorda võib tekitada kehas olukorra, kus veresuhkru kõikumine on suur ning selle tulemusena lähevad ka suguhormoonid rohkem tasakaalust välja.

Selleks, et ennast aidata ja kehakeemiat tasakaalustada tasub jälgida mõningaid lihtsaid nippe:

  • Võta endale iga päev aega puhkamiseks. Ma ei mõtle mitte lihtsalt teleka või nutiseadme ees koomas olemist, vaid päriselt puhkamist. Mediteerimist, mitte millegi tegemist või vaatamist, lõõgastumist, enda sisemaailmaga tegelemist. Kui palju lubad tegelikult endal päriselt puhata?
  • Toeta oma keha hea, kvaliteetse ja mitmekülgse toiduga. See tähendab rohkelt köögivilju, ristõielisi, juurvilju, puuvilju, kasulikke valkusid nagu liha, kala, muna, piimatooted, pähklid ja puuvilju. Eelista aeglaselt imenduvaid süsivesikuid nagu täistera pasta, tatar, quinoa, pruun või metsik riis. Lisa menüüsse kasulikke rasvhappeid, mis aitavad vähendada põletikku ja toetada aju tööd. Headeks allikateks on ka pähklid ja seemned.
  • Kurb tõsiasi on, et tänapäeva toidutootmise juures kasutatakse palju monopõllunduse võtteid, mis kurnavad maad ning seetõttu ei leia ka enam toidust piisavalt vajalikus hulgas vitamiine-ja mineraalaineid. Seega on mõistlik lisada juurde miinimumina kvaliteetseid multivitamiine nagu Wise Owl Health Multivitamiinide kompleks ja rasvhappeid nagu Wise Owl Health Fish oil toidulisandid, mis on garanteeritud kvaliteediga, puhtad ja lisaainete vabad. Boonuseks on need ka kordades paremini soolestikus imenduvad tänu „Food State“ tehnoloogiale. See on parim valik peale kvaliteetse toidu söömise.
  • Välista enda menüüst alkohol, töödeldud suhkrurikas toit, kohvi ja põletikku tekitavad toidud. Jälgi ka enda individuaalseid toidutalumatuseid. Tänapäeval on tavaline, et nii mõnigi ei suuda tegelikult seedida laktoosi või gluteeni. Nii aitad vähendada ka kehas olevat põletiku taset ning tasakaalustada soolestiku tööd. Pea meeles, et soolestik on meie teine aju ja immuunsuse keskus. Soolestiku töö toetamine ja põletiku alandamine aitab kaasa ka hormoonide töö korrastamisele.

Kui tunned, et ei tea kust alustada, siis tule nõustamisele. Teeme põhjaliku keha bioresonansanalüüsi ja vajadusel ka eraldi hormoonide paneeli (DUCH – test) ning paneme paika kava millest alustada ja kuidas edasi liikuda. Vaata vabu aegasid sündmuste alt.

​​​​