Stressi puhul on tavaline, et hormoonid lähevad tasakaalust välja ning tulemuseks on PMS (premenstruaalne sündroom) sümptomid. Kui oled üks tervelt 75% naistest, kes seda kogeb ja otsid lahendusi, siis siit mõned soovitused taimede osas, mis võivad Sind aidata. Tasub aga meeles pidada, et iga inimene on omamoodi ning see, mis võib aidata ühe puhul, ei pruugi alati sama tulemust tuua kellelgi teisel. Kui oled leidnud enda jaoks sobiva lahenduse, mida siin veel pole, siis väga tore! Jaga seda ka meiega all kommentaarides.

PMS sümptomid võivad välja lüüa lausa 2 nädalat enne menstruatsiooni ning olla üsna tülikad. See tähendab rindade hellust, veepeetust, paistetusi, väsimust, peavalusid jne. Emotsionaalse poole pealt võib see muuta Sind tujukaks, ärritunuks, ärevaks ja ka depressiivseks. Enamus naisi teab, millest juttu on. Vaadates olukorda läbi hormoonide spektri, on enamasti hormonaalsete tasakaalutuste taga madal progesterooni tase ja liigkõrge või tasakaalust väljas östrogeenide tase.

Normaalne tsükkel:

Normaalse hormonaalse tasakaalu puhul peaks tsükkel lihtsustatuna toimima järgnevalt:

1—2 nädal (peale menstruatsiooni): Esimese kahe nädala jooksul peale menstruatsiooni on kehas kõrgem östrogeeni tase. Tsükli keskel on östrogeeni tase lausa kümnekordistunud enne kui see uuesti langema hakkab.

3—4 nädal (peale ovulatsiooni): Kui keha vabastab munaraku ja toimub ovulatsioon, on kehas suurem progesterooni tase. Progestoroon on steroidhormoon, mida toodetakse kollaskehas ning progestoroon aitab valmistada emakat ette võimalikuks raseduseks.  

Östrogeeni dominants:

Kahjuks on tänapäeval saanud üsna tavapäraseks, et paljudel naistel on kehas kõrgem östrogeeni tase ja progesterooni toodetakse ebapiisavalt ning see võib viia progesterooni defitsiidini tsükli teises faasis. Selles on paljuski süüdi meie stressihormoonid, mis ammutavad toitu progesterooniga samast allikast. Nii tekib kergelt östrogeeni dominants, mis mõjutab otseselt PMS sümptomite teket ja intensiivsust. 

Lisaks mõjutab madal progesterooni tase otseselt meie endorfiine. Nende tase kehas langeb märgatavalt. Endorfiinid on kemikaalid, mida kutsutakse „õnnehormoonideks“ ning mis aitavad kehas ka valu aistingut pärssida. Seetõttu kipuvad madala progesterooni taseme juures olema tugevamad PMS sümptomid, oleme tujukamad või võtab maad depressiivsus.

Kuidas taimed saavad aidata?

Kuigi enamasti on hormonaalse tasakaalu saavutamine seotud elustiili muudatustega (toitumine, trenn, uni jne.), saab meid aidata ka taimemaailm, et vähendada PMS sümptomeid ilma valuvaigisteid võtmata.  Õiged taimed ja vürtsid võivad aidata tasakaalustada PMS sümptomeid ja saada östrogeeni – progestorooni suhe parema kontrolli alla.

Mõned näited taimedest mis võiksid Sind aidata:

Ärevus ja depressiivsus

LavendelSaksamaal teostatud uurimustöös, mis võrdles lavendli rahustavaid omadusi bensodiasepiin ravimiga, leiti, et lavendel annab samaväärse ärevust leevendava toime nagu ravim, ainult ilma ebameeldivate kõrvalmõjudeta. Bensodiasepiini kõrvalmõjudeks võivad olla väsimus, värinad, kuiv suu, iiveldus ja sõltuvus.  Lavendel mitte ainult ei aita vähendada ärevust, vaid aitab ka parandada nahka ja anda sügavama une. Värske lavendlitee tegemiseks lisa lavendli õisi kuuma teevette ja lase 10 minutit või kauem tõmmata.

Muskaatsalvei EÕSalvei sisaldab hormoonilaadseid ühendeid, mis aitavad tasakaalustada östrogeeni tootmist ja selle taset kehas. Eeterlikku õli kasutatakse aroomiteraapias, et rahustada, lõõgastada ja anda heaolutunnet. Muskaatsalvei on üle maailma tunnustatud kui naiste abiline. See uurimustöö muskaatsalvei kohta näitab, et naised, kes hingasid aroomiteraapiana muskaatsalvei õli sisse, olid rahulikumad ning nende vererõhk langes.

Krambid ja paistetus

Lavendel EÕ: Lavendli eeterlikul õlil on krambivastane toime ning samas toetab see ka õrna närvisüsteemi ja seedimist. Seetõttu aitab see vähendada iiveldust, krampe, ovulatsiooni valusid ja kõhuprobleeme.  Juba 10 minutiline eeterliku õli lõhna sisse hingamine aitab muuta parasümpaatilise närvisüsteemi tööd ja muutuda rahulikumaks.

Aedsalvei – tavaline aedsalvei tee joomine aitab väga hästi tugevdada organismi, vähendada põletikku ja toetada menstruatsioonivalude korral. Öeldakse ka, et aedsalvei tee joomine tõstab viljakust ja aitab üleminekuea vaevuste puhul. Tee tegemiseks võta teelusikatäis ürti klaasi vee kohta ning lase sellel seista vähemalt 5 minutit. Võid teele lisada juurde ka 1 lusikatäie naturaalset roosuhkrut, mis aitab toimeainel paremini rakkudesse minna. Kui muidu ei ole suhkru tarbija, siis usu, see muudab tulemust märgatavalt, seega selle spetsiifilise olukorra jaoks ma soovitan need uskumused kõrvale panna, hankida kvaliteetne ja ökoloogiliselt puhas suhkur ning kasutada seda kui ravimit. Kuid pea meeles, et aedsalveid ei tohiks üle nädala tarvitada. Kuna tegu on tugeva taimega, siis tasub seda juua vastavalt vajadusele päev, paar või kuni nädal ja siis pidada pausi kolm nädalat.

Hormoonide tasakaalutus

Mungapipar: See on üks võimsamaid naiste hormoonide tasakaalustajaid. Uuringud näitavad, et kasutades seda kolme järjestikuse menstruaaltsükli jooksul,  vähenesid PMS sümptomid tervelt 93% naistest. Lisaks aitas mungapipar ka vähendada depressiooni ja ärevust.  Traditsiooniliselt kasutatakse taime teisel tsükli poolel enne menstruatsiooni (14-21 päevadel), kuid paljud kasutavad seda ka terve kuu vältel.

Võilill (juured ja lehed)Võilill on üks maagiline taim, mis aitab paljude hädade puhul. Enekõike aitab ta toetada maksa ja sapi tööd ning aktiveerida toksiinide kehast välja viimist (see tähendab ka üleliigse östrogeeni välja viimist ja PMS sümptomite vähenemist). Seetõttu aitab see ka hästi üleliigse vedelikupaistetuse puhul. Lisaks toetab võilill keha erinevata mikroelementide ja vitamiinidega ning kevadel on seda ka ideaalne korjata enda toidu sisse.

Kuid ole ettevaatlik, kui oled tundlik FODMAP (süsivesikutele, mis võivad põhjustada seedeprobleeme) osas, siis Võilill ei ole Sulle.

Kuningakepi õli: Kuningakepi õli aitab tasakaalustada hormoone läbi vajalike rasvhapete (GLA) kehasse viimise, stimuleerides seeläbi prostaglandiinide tootmist. Neid on aga vaja meie närvisüsteemile ja hormoonide tootmiseks. Lisaks aitab kuningakepi õli ka nahka ilusamaks, ühtlasemaks ja säravamaks muuta.

Keskendumisvõime

SidrunheinKuigi seda kasutatakse tihti kui leebet rahustajat, uneabi või ärevuse vastu, on sidrunheinal ka teisi omadusi. Sidrunhein on nimelt võimas mälu parandaja ja aitab kaasa keskendumisvõime tõstmisele. Paljud usuvad, et see tuleneb ka sellest, et taimel on antioksüdantsed ja põletikuvastased omadused. Uuringud näitavad, et sidrunhein võib tõsta kognitiivset võimekust ja tuju ning seetõttu on sidrunhein ideaalne kaaslane nendele naistele, kes kannatavad PMS ajal „ajuudu“ või kehva tuju käes.

Lõvilakk – Korallnarmik: Siin ei ole tegu enam taimega, vaid hoopis seenega. Lõvilakk-Korallnarmik on teada tuntud aju tegevuse toetaja ning aitab parandada mälu, aju tegevust ja keskendumisvõimet. See aitab tõsta immuunsust, toetada soolestiku mikrobioota mitmekesisust, tugevdada närvide tööd ja vähendada depressiooni.

Enamus eelmainitud taimedest (ja seenest) saab kergelt kätte Eesti erinevatest ökopoodidest kas onlines või kohapeal. Vaata selliseid kohti nagu: https://eliksiir.ee , https://www.biotheka.ee , https://pood.biomarket.ee/ või näiteks https://www.bioaromaforyou.ee