Mõnikord võib päevade aegne valu olla nii suur, et surub põlvili, ei lase liikuma ja terve keha on nii hell, et isegi õrnemat riiet ei kannata puudutada. Kui oled terve viljaka ea selliste valudega igakuiselt rinda pistnud, siis lohutuseks saab öelda, et see EI ole normaalne. Ka ei ole normaalne ja vajalik valude vältimiseks terve ülejäänud elu beebipille võtta. Saab ka teisiti. Kuid mis endometrioosi võib põhjustada?
Endometrioos on keeruline naiste reproduktiivorganite häire, kus emaka limaskesta rakud levivad väljaspool emakat. Need võivad olla munajuhadel, munasarjadel, põiel, vaagnaõõnes, jämesoolel ning koldeid võib leida isegi kopsudest või selgroolt.
Kuigi emaka limaskesta ehk endomiitriumi rakud asuvad väljaspool emakat, on nad siiski mõjutatud igakuisest hormonaalsest tsüklist. See tähendab, et need rakukeste kolded kasvavad, lõhustuvad ja veritsevad sarnaselt Sinu igakuisele tsüklile. Kuna kolletel pole ülejäänud kehas kiiret väljumisviisi, siis põhjustavad need põletikku, valu, kapselduvad ja moodustavad lõpuks ka armkoe. Mõningatel juhtudel võivad tekkida ka liited, mis „kleebivad“ erinevad kehaorganid omavahel kokku. Tihti kaasneb endometrioosiga mitte ainult valu, vaid ka viljakuse probleemid.
Tänaseks on teada, et umbkaudu 10% naistest on diagnoositud endometrioosiga ning väga paljud on jäänud ka diagnoosimata. Keskmine aeg diagnoosini jõudmiseks on umbes 7,5 aastat! Seda peamiselt seetõttu, et Endometrioosi diagnostika on keeruline protsess. Enamikel juhtudel vajab diagnoosimine ja ravi ka laparoskoopilist protseduuri.
Iga naine kogeb seda erinevalt
Endometrioos ei ole ainult valusad päevad. Naised, kes seda valu kogevad, teavad, et tegu on kordades ja kordades tõsisema valuga kui tavalised päevade kõhukrambid. On naisi, kes iga menstruatsiooni alguses ei ole isegi võimelised liikuma, sest terve keha valutab ja iga liigutus ainult võimendab seda ja on naisi, kes menstruatsiooni esimestel päevadel oksendavad, sest keha üritab vabaneda mürgitusest, ning samas on naisi, kes ei tunne eriti midagi. Mõnikord võib valu olla olemas ka terve kuu vältel. Enamasti võib selline valu olla seotud endometrioosi kolletega. Endometrioosi sümptomid võivad olla individuaalselt väga erinevad ning oluline on teada, et näiteks valu ei ole siinkohal ka probleemi tõsiduse näitaja. Mõned naised kogevad ainult leebet „tavalist“ krambivalu, samas kui kehas on rohkelt endometrioosikoldeid ja -liiteid. Teine võib vastupidiselt olla suures valus, oksendada ja võidelda terve keha mürgistuse sümptomitega, kuigi koldeid leidub ainult mõne üksiku koha peal.
Mis põhjustab endometrioosi?
On erinevaid väiteid, mis põhjustab endometrioosi. Viimasel ajal räägitakse üha rohkem, et tegu on autoimmuunhaigusega, mis tähendab, et see on seotud pigem elustiiliga ning tihti seostatakse seda haigust ka seksuaaltraumadega. Kuigi, see ei pruugi alati nii olla.
Kindel on aga, et endometrioos on hormonaalne seisund ning östrogeen mängib selles suurt rolli, kuidas haigus areneb ja süveneb. Lisaks on veel teisigi olulisi faktoreid, mis seda mõjutavad, nagu näiteks keha autoimmuunvastus toimuvale. Seetõttu hõlmab endometrioosi sümptomite leevendamine ka väga mitmetahulist lähenemist, kus olulist rolli mängib keha immuunvastuse moduleerimine, östrogeeni tasakaalutuse lahendamine ja üldiselt vajadusel traumatöö ning elustiili ja toitumise muudatused.
Mõnikord võib endometrioosi koldeid olla näha ka tavapärase ülevaatuse käigus tehtava ultraheliga, ning seda enamasti just munasarjadel asuvate kollete puhul. Kuid ometi nõuab täpsem diagnoosimine siiski põhjalikke analüüse, sümptomitele vastamist ja laparoskoopilist operatsiooni, mille käigus üritatakse ka enamus koldeid eemaldada. See toob enamasti ajutist leevendust, sest uuringud näitavad, et endometrioos kipub 5 aastat peale kollete eemaldamist tagasi tulema. Seetõttu on väga oluline toetada ennast toitumisega, toidulisandite ja taimede või vajadusel ka ravimitega. Elustiili muutmine on siinkohal oluliseks märksõnaks.
Mis on peamised sümptomid?
Endometrioosi all kannatavate naiste elukvaliteet on tihti tugevalt pärsitud, mõjutades mitte ainult igakuist tsüklit, vaid ka nende tervet olemust. Alates autoimmuunvastusest põletiku kolletele, et suuta probleemist hoolimata toota piisavalt eluks vajalikku energiat, kuni psühholoogiliste tagajärgedeni, kus naise enesearmastus, ühendus kehaga ja enesekindlus naisena võib märgatavalt kahaneda. Igakuine ekstreemselt valulik menstruatsioon võib tekitada hirmu ning depressiooni, millest tundub, et väljapääsu justkui ei ole.
Peamised endometrioosi sümptomid on:
- Valusad, vererohked ja ebaregulaarsed päevad
- Valu seksi ajal või pärast seda
- Valu roojamisel
- Valu ovulatsiooni ajal
- Lihasvalu, jäikus ja üldine valu – eriti kui tekkinud on ka liited
- Alakõhu paistetus
- Kusetee ebamugavus ja põletikud (nt. Esineb krooniline tsüstiit)
Mida teha?
Endometrioos võib tunduda kui lootusetu haigus, mille käes tuleb kuni raseduseni (mida võib olla väga raske saavutada) või menopausini kannatada, kuid sümptomeid saab edukalt leevendada ka looduslike vahenditega. Selleks läheb vaja tahtejõudu, sest Endometrioosi puhul tuleb teha põhjalik elustiili analüüs, viia sisse vastavad muudatused (ja neist ka kinni pidada), vajadusel muuta toitumist nii, et see sisaldaks ka vajalikke taimi ja ürte ning põletikke tekitavate toitude osakaal tuleks viia miinimumini. Lisaks sellele on palju leevendust toonud ka erinevad toidulisandite ja vitamiinide protokollid. Ka ei tule sellise lähenemisega lahendused kohe ja kiirelt, vaid keskmiselt võtab muudatuste nägemine aega 3 kuud.
Enamasti tasub siiski jälgida mõningaid nõuandeid:
- Jälgi, et sul oleks mineraalained ja vitamiinid tasakaalus. Vaata ka, et magneesium, tsink, raud ja B-grupi vitamiinid oleksid piisaval tasemel, kuna keha kipub neid põletikuliste seisundite puhul kiirelt läbi kulutama. Olulisel kohal on ka C-vitamiin, mis aitab kaasa põletiku vähendamisele. Parimad tooted leiad Wise Owl Health vitamiinide hulgast. Piilu poodi.
- Lisa enda menüüsse tsükli teisel poolel kurkumit ja suurenda selle kogust menstruatsiooni alguses. Kurkumis sisalduv kurkumiin aitab efektiivselt põletikku alandada. Ka aitab ingver vähendada ebamugavustunnet ja rahustada seedimist.
- Kõrgekvaliteedilised oomega rasvhapped aitavad reguleerida hormoonide tööd ning lisaks aitavad põletikku alandada. Heaks valikuks on kurgirohu õli ja kuningakepi õli, mis oma koostise poolest toetavad just hormoonide tasakaalustamist.
- Jäta menüüst välja kõik põletikku suurendavad toidud: piimatooted, suhkur, gluteen ja kõik muu, mis individuaalset talumatust tekitab. Ka väldi alkoholi ja kofeiini.
- Toeta maksa tööd. See on väga oluline just östrogeeni liia puhul kui maks ei suuda oma tööd korralikult teha ja üleliigne östrogeen imendub kehasse tagasi.
- Vaata, et seedimine oleks korras. Tee aeg-ajalt probiootikumide kuure ja jälgi enda seedimist. Praegusel ajal tasub juurde võtta ka seedeensüüme, kuna enamustel on probleeme toitainete imendumisega, mis omakorda mõjutab mineraalide-vitamiinide taset kehas.
Ometi ei saa siinkohal ka ühtset, kõigile sobivat lahendust välja tuua, sest iga inimene on erinev ja kohandamist vajavaid aspekte on palju. Seetõttu tasub ka pöörduda abi saamiseks vastava eriala spetsialisti poole. Oluline on sellise probleemi programmi koostamisel jätkuv koostööd terapeudi ja nõustatava vahel, sest mõnikord on vaja teha jooksvalt plaani muudatusi ja vahetada välja teatud lisandeid.
Kui tunned, et soovid enda ellu püsivat positiivset muudatust tuua, siis tule nõustamisele. Vabad ajad leiad sündmuste lehe alt. Võimalustest saad rohkem lugeda teenuste lehe alt.