“FOOD STATE”  ehk „toidu vormis“ olevate vitamiinide kontseptsioon

Kuidas eristada päriselt looduslikku toidulisandit selle sünteetilisest vormist? Miks peaks selline eristamine üldse oluline olema ning mida see Sulle anda võiks? Millised on „ toidu vormis“ vitamiinide ja mineraalaineteolulised erinevused ja mida me üldse saame nimetada vitamiinide ja mineraalide “keemilisteks” sortideks? Võib-olla taub hoopis küsida, et miks peaksime eelistama Food State“ vormi kõigile teistele?

 

Alustame algusest.

 Looduslik versus sünteetiline

Kas looduslikel ja sünteetilistel vitamiinidel ja mineraalidel on vahet? FDA (USA), maailmakuulus Linus Paulingi instituut ja paljud teadlased ütlevad üldiselt ei. Wise Owl Health nõustub selle väitega juhul, kui viidatud on ainult molekulile endale. Näiteks puhas askorbiinhappe molekul on keemilise määratluse järgi sama, olenemata sellest, kust see pärit on, kas apelsinist või tehasest.

Looduslik toit ei varusta meid aga kunagi isoleeritud puhaste vitamiinimolekulidega oma uhkes üksilduses.

Looduslik toitainevorm („Food state“)

Otse loodusest pärit toiduainetes (taimedes ja loomades) ei eksisteeri vitamiine kunagi vabas olekus ilma vajalike kofaktorite ja lisanditeta. Nii nagu mineraalainetegi puhul, sisaldavad looduslikud toiduained (nt. Taimed) ainult koos valkude ja muude kofaktoritega seotud vitamiine. Süsivesikud, asendamatud rasvhapped, lipiidid ja bioflavonoidid on samuti omavahel koos toitainetega tihedalt seotud, kuid kõige olulisemat rolli mängivad siinkohal valgud, kuna ainult need transpordivad elussüsteemides vitamiine nende õigetesse kohtadesse. Seega, soovides päriselt looduslikku toidulisandit, peaksime muretsema vitamiini vormi, mitte allika või keemilise baasi pärast. See toitaine vorm (vitamiin-mineraalaine) peab olema seotud valgu ja teistekofaktoritega (nagu on „Food state“ toidulisandid), et seda saaks pidada päriselt loomulikuks ja kehale suurepäraselt omastatavaks.

Vabas vormis vitamiinid

 Enamik tänapäeval turul olevaid vitamiine, olenemata sellest, kas need on märgistatud looduslikud või mitte, on keemiliselt isoleeritud ehk „vabas olekus. Pidage meeles, et looduslik allikas ei tähenda alati looduslikku; toitaine vorm peab olema loomulik ja looduslähedane. Kui looduslikust vitamiiniallikast on olulised kofaktorideemaldatud, jättes ainult puhta molekuli, võib seda nimetada juba ka sünteetiliseks – mis siis, et algne vorm oli looduslik.

 Seetõttu on definitsiooni järgi õigustatud nimetada neid niinimetatud “looduslikke” toidulisandeid sünteetilisteks. Väga vähesed “looduslikud” toidulisandite kaubamärgid on üldse kunagi tõestanud, et need erinevad keemiliselt “sünteetilistest”, kuna erinevusi lihtsalt pole. Ükskõik mis on algallikaks olnud. Tegelikult olenemata kaubamärgist, esinevad isoleeritud, „vabas“ olekus komponendid peaaegu kõigis vitamiini- ja mineraaltoitainetes, mida maailmas müüakse ning neid toodab ainult käputäis rahvusvahelisi farmaatsiaettevõtteid. Nimetus etiketil on üsna ebaoluline – need on kõik samad isoleeritud kemikaalid.

„Food State e. toidu vormis“ vitamiinid

Wise Owl Health toodab vitamiine, mineraale ja olulisi mikroelemente koos nende kehas transpordiks vajalike valkude, tihedalt seotud süsivesikute(või nende komplekside), asendamatute rasvhapete ja looduslike bioflavonoididega. Just see muudab  Wise Owl Health toidulisandid eriliseks.

„Vabas“, keemiliselt isoleeritud vormis vitamiinid ja mineraalid ning muud toidulisandid on ilma vajalike kofaktoriteta ja oluliselt odavamad. Olenemata sellest, kui palju vabas vormis vitamiine ja mineraalaineid võetakse, ei saa nad kehas TOIDUNA toimida, kuna need ei ole toiduained. 

Seetõttu ei ole oluline mitte kogus, vaid toidulisandite tõhusus. Just „Food State“ vorm on paljudes uuringutes osutunud tõhusamaks ja on palju väiksema toksilisusega (kui üldse).

Võime seda vaadata kui juhiste saamist võõrkeeles mida me ei räägi. Pole vahet, kas see on üks inimene, kes selgitab juhiseid kuhugi jõudmiseks või 250 inimest, ilma tõlgita (toidus leiduvad kofaktorid mis on seotud vitamiinidega) on sellest vähe kasu, sest me ei tunne ära keelt ega juhiseid sihtkohta jõudmiseks.

Ka megaannuseid pole mõistlik kasutada, sest need räägivad ikka võõrkeelt, mida meie seedesüsteemi retseptorid ära ei tunne ega suuda mõista.

Nii toit kui ka meie seedesüsteem nõuavad neid kodeeritud juhiseid toitainete õigesse sihtkohta jõudmiseks ja ilma nendeta oleme mikrotoitainete mõtteseksinud“

Kokkuvõttes võib öelda, et kui me kõik nõustume, et “loodus annab kõik vajaliku”, siis toitained mida me kehasse viime, peavad olema kujul mida keha tunneb ära ja saab efektiivselt kasutada, mitte aga sellisel kujul mida keha käsitleb kui “keemilist ainet”. Peamiselt just sel põhjusel on Wise Owl Health Food State toidulisandid palju tõhusamad ja ohutumad kui need versioonid mis on üldiselt saadaval tervisepoodides, apteekides ja supermarketites. 

  

Lähme täpsemaks – Mineraalfosfor ja fosforüülimine 

Peamine tegur, mida enamike toitainete juures organismi biosaadavuse juures arvesse võtta, on mineraalse fosfori olemasolu. Toitaineid leidub kehas suurel hulgal nn fosforüülitud vormides, mis on vajalikud energia, ensüümide aktiveerimise ja kontrolli jaoks, ilma milleta ei saa toidust vabaneda elu säilitamiseks vajalikku energiat. Kui eemaldame aktiivse toitaine selle toidumaatriksist, nagu on “vabas olekus keemiliselt isoleeritud toidulisandid, eemaldame selle loomulikust fosforüülimise olekust.

 See suurendab tõenäosust, et keha käsitleb tundmatut toitainemolekuli võõrana ja eemaldab selle kehast või isegi kui see aktsepteeritakse (ja see võib olla vähem kui 20% tõenäoline), ei suuda see ilma fosforüülimiseta vajalikke keemilisi protsesse aktiveerida, et sellest mingit päris kasu oleks.

 Seevastu Wise Owl “Food State” vitamiinid ja mineraalid sisaldavad loomulikult vajalikke fosforüülitud molekule (kasulikud suhkrud, valgud, lipiidid jne), mida saab omastada või töödelda seedimise käigus spetsiifilisteks proteiinideks või peptiidideks, mida verevarustus saab omakorda transportida kasutamiseks ettenähtud organitesse.

Pange tähele, et “vabas olekus tooted on seedimise ajal metabolismi (ainevahetuse) jaoks suures osas kättesaamatud ja seetõttu erituvad need suures osas siiski lõpuks kehast välja. See on see, millest arstid ka pidevalt räägivad. Seevastu “Food State” vormis vitamiinid ja mineraalid on vägagi biosaadavad ning keha suudab neid isegi kudedesse ja rakusisesesse vedelikku säilitada, kuna need sisaldavad kõiki keha jaoks vajalikke “paroole” mis tulevad kofaktoritega kaasa. Need võimaldavad omakorda õigetesse kohtadessejuurdepääsu.

“Food State” on tõhususe poolest niivõrd efektiivne, kuna see jäljendab toidu loomulikke protsesse. Efektiivsuskajastub selle valmistamise viisis, järgides looduslikke terviklikke mudeleid, mis erinevad (nagu ka looduses) vastavalt sellele, kas tegemist on vitamiini- või mineraalainevalemiga. 

Food State“ vitamiinid: Kuidas neid saadakse?  

Aktiivne vitamiin “söödetakse” talle kõige sobivamasse taimsesse söötmesse; see tähendab, et kõige sobivam taimne aine koos ensüümidega võimaldab vitamiinil täielikult toidumaatriksisse imenduda. Näiteks tsitrusviljade viljaliha kasutatakse askorbiinhappe keemilise vormi taasloomiseks, kuna see on loomulikult juba kõrge C-vitamiini sisaldusega; porgandi viljaliha kasutatakse koos beetakaroteeniga; lutsern K-vitamiiniga ja nii edasi. Erinevates söötmetes looduslikult esinevad ensüümid integreerivad vitamiini nii põhjalikult, et see sulandub taas täielikult toidumaatriksisse. Kasvuprotsessi lõpus pole enam „vabu“ kemikaale, nagu pole ka vabu kemikaale päristoidus.

Food State“ mineraalid: Kuidas neid saadakse?  

Teame, et anorgaanilisi mineraalseid aineid ei saa kehas toota, vaid need peavad imenduma meie kehasse toiduahela kaudu. See tähendab, et taime või looma kaudu, kes on söönud taime, mis sisaldab vajalikku mineraalainet. Seega toidab “Food State” anorgaanilise mineraali elavatesse taimerakkudesse (siinkohal on kasutatud pärmi Saccharomyces cerevisiae inaktiivses vormis), mis “neelavad” need mineraalid, muutes need uuesti täielikult seotuks toidumaatriksisse. Ja sama kehtib ka siin: Kasvuprotsessi lõpus pole enam „vabu“ kemikaale, nagu pole ka vabu kemikaale päristoidus. Lisaks on muutunud ka kasutatud pärmi algne molekulaarstruktuur.

Peale kasvuperioodi nii vitamiini- kui ka mineraaltoitained kogutakse kokku, külmkuivatatakse ja tabletitakse või kapseldatakse järgides rangelt protseduurireegleid, et miski (nt kõrge kuumus või rõhk tablettide valmistamise ajal) ei muudaks nende tõhusust ja kättesaadavust järgides keha loomulikke seedimisprotsesse, pakkudes seega organismile suurepäraselt biosaadaval kujul toidulisandit.

Madalama doosiga “Food State” vitamiinid ja mineraalained

„Food State“ tehnoloogiast tulenevalt tunduvalt efektiivsem imendumise ja reageerimissagedus võimaldab kasutada toodetes väiksemaid koguseid, mida on vaja korraga tarbida. See on tingitud asjaolust, et teised toidumaatriksis sisalduvad koostisosad kaitsevad ja kannavad “Food State” vitamiine ja mineraalaineid biokeemiliste koostoimete kaudu, mis muidu kaotaks nende “vabas olekus” vastete kasulikkuse. Näiteks “vabas“ olekus ei saa E-vitamiin ja raud koos eksisteerida, sest nad tühistavad üksteist. „Food State“ seisundis jäävad need siiski osaks keerukast keemilisest struktuurist ja pole seetõttu kemikaalide vahetamiseks saadaval. See tähendab, et erinevalt “vabast“ olekust võib “Food State” võtta ka ilma toiduta, sest olles lipiidide, süsivesikute ja bioflavonoididega seotud/seotud, on nad juba iseenesest “terviktoit”.

Allergiavabad

Tänu nende kõrgele biosaadavusele ja seega ka madalamatele annustele ei ole Wise Owl Health „Food State” toidulisanditel teadaolevaid kõrvalmõjusid. Vaatamata pärmi kasutamisele mineraalide kasvatamise protsessis, ei ole “Food State” vitamiinid ja mineraalid allergiat tekitavad. Allergia on alati molekulispetsiifiline ja pärmiallergia esilekutsumiseks peavad pärmil siiski olema oma unikaalse pika ahelaga molekulid. Kasvamis-/sidumisprotsessi käigus on pärmil võimalik enne pärmi rakuseina lagunemist mineraalaine endasse “üle võtta” ja taasloodustada. See protsess muudab pärmi molekulistruktuuri ja seetõttu ka kehale tundmatuks. See on põhjus, miks ei teki allergilist reaktsiooni ja tooted on ohutud ka pärmitalumatuse korral. Samuti väärib märkimist, et kuna “Food State” toitained säilivad kehas kauem ja neid kasutatakse tõhusamalt, ei ole ohtu kahjulike mineraalide ladestumiseks ega üleannustamise sümptomiteks.

Mõistlik on valida alati toidulisandid, mis toetavad keha loomulikke ainevahetusprotsesse, seda eriti arvestades toidulisandite imendumisfaktorit, kehas omastatavust ning rakendatavust. Parim ja kehale loomulikum variant selleks on „Food State“ ehk toidu vormis olevad Wise Owl Health toidulisandid.